Schitul Țibucani a îmbrăcat veșminte de sărbătoare

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 23, 2018   Autor: Ieromonahul Hrisostom Filipescu

Schitul Țibucani, înființat în anul 1774, pendinte de Mănăstirea Secu, așezat într-o frumoasă poiană la marginea comunei Țibucani din județul Neamț a îmbrăcat zilele acestea veșminte de sărbătoare. Şi în acest an, din darul lui Dumnezeu, programul liturgic dedicat hramului a început din ziua precedentă sărbătorii, oficiindu-se seara slujba Privegherii în cinstea Sfintei Mironosițe cea Întocmai cu Apostolii Maria Magdalena – ocrotitoarea lăcaşului monahal.

A doua zi, slujba Sfintei și Dumnezeiești Liturghii a fost oficiată de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Vichentie Amariei, starețul Mănăstirii Secu, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. La momentul de sărbătoare au participat credincioși veniți din multe zone ale Moldovei, ce au înfrumuseţat slujba prin prezenţa lor.

La finalul slujbei, Preacuviosul Părinte Stareț al Mănăstirii Secu a adresat un cuvânt de învăţătură în care a punctat principalele momente din viaţa Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii şi semnificaţiile acestei sărbători pentru viaţa duhovnicească a fiecăruia. Totodată, părintele a aşezat cuvânt de heretisire obștii Schitului Țibucani, oficialităților locale, precum şi tuturor ostenitorilor şi binefăcătorilor acestui sfânt lăcaş pentru buna organizare a evenimentului. Obștea schitului a felicitat pe Părintele Arhimandrit Vichentie Amariei care, de ziua Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, a împlinit 27 de ani de păstorire a Mănăstirii Secu (22 iulie 1991).

Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, prima martoră a Învierii Mântuitorului, să ne dăruiască tuturor pacea, bucuria și lumina izvorâte din mormântul lui Hristos! Amin